1. Dan is going to the store. He is buying 3 pounds of grapes. They cost $2 per pound. What will be the total cost?

2. Julia has three brothers. Each brother can eat 5 pancakes for breakfast. How many pancakes do they eat in all?

3. Gas costs $3 per gallon. Our car needs 9 gallons of gas. How much will it cost?

4. There are 5 people in the Gomez family. Each person wants to eat 3 pieces of pizza. How many pieces of pizza is that in all?

5. Spiders have 8 legs. There are 5 spiders on the sidewalk. How many legs is that in all?

BONUS - Lisa read 12 books last summer. Two were 150 pages. Two were 90 pages. Eight were 100 pages. How many pages did she read in all?

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Non-profit Tax ID # 203478467